„Umysł mistrza” Pete Sampras

Umysl-mistrzaNa facebooku Natalii Partyki dowiedziałem się o dwóch książkach – Autobiografii słynnego pływaka i książce pt. 'Umysł Mistrza’ – Autobiografii tenisisty, Pete Samprasa. Od razu pojechałem do sklepu by kupić książkę o jakże fascynującym tytule 'Umysł mistrza’. Czułem że ma to wiele wspólnego z tenisem stołowym. Poza tym bycie mistrzem w danej dziedzinie ma pewne wspólne walory, które są bez znaczenia dla dziedziny, jednak w tym przypadku czuję że tenis ziemny opisywany przez Pete Samprasa i jego sposób bycia mistrzem, może być skutecznie tłumaczony na bycie mistrzem przy stole ping-pongowym.

Czytając książkę starałem się znaleźć wskazówki dotyczące tego, co potrzebne jest by zostać mistrzem. Pete Sampras był mistrzem. Był jednym z najwybitniejszych tenisistów, a jednocześnie potrafił przełożyć swoje przeżycia na książkę. Przejdźmy do konkretów.

Droga do mistrzostwa Pete Samprasa:

1. Miał szczęście spotykać odpowiednich ludzi

Urodził się w momencie rozkwitu tenisa ziemnego w Kalifornii i mieszkał w takich miejscach gdzie miał szczęście spotykać i grać z odpowiednimi ludźmi. [Odpowiedni ludzie to tacy którzy dobrze Cię pokierują, którzy coś dodadzą do Ciebie, coś dzięki nim zyskasz, by w pewnym momencie dzięki wszystkim tym wydarzeniom stać się KOMPLETNYM ZAWODNIKIEM]

2. Potrafił postawić rozwój ponad zwycięstwo

Podczas bycia młodym zawodnikiem zrobił coś na co nie odważyło się wielu jego rywali. Zmienił trzymanie bekhendowe z dwuręcznego na jednoręczne. Koszt tego był taki że to co wcześniej mógł wygrywać, przegrywał, jednak kiedy już w pełni opanował tą umiejętność to właśnie on miał przewagę. Poświęcił zwycięstwa dla rozwoju. Nie bał się przegrywać, choć oczywiście chciał wygrywać.

3. Napędzany żądzą współzawodnictwa, atmosferą, adrenaliną

Jak mocny jest twój powód do gry, tak mocne będą twoje sukcesy. Ile paliwa znajdziesz w sobie i otaczającym Cię świecie, tyle będziesz w stanie osiągnąć.

4. Maskowanie serwisu

Z trenerem robił ćwiczenie w którym podrzucał piłkę, a gdy spadała trener mówił jaki serwis ma zagrać. Dzięki temu nauczył się maskować serwis tak, by przeciwnicy do ostatniej chwili nie wiedzieli co zagra. Tak jak serwis jest niesamowicie ważny w tenisie, tak samo jest ważny w ping-pongu. Tak samo są też sposoby maskowania serwisu w ping-pongu. Bez znakomitego serwisu nikt nie dojdzie na szczyt.

5. Rozwaga w końcówce. Kontrola do końca.

O wielu meczach decydują końcówki. I tylko prawdziwi Mistrzowie potrafią je wygrywać. Sposobem Pete Samprasa na te decydujące momenty było zachowanie rozwagi do końca. Bo nie zawsze ważne jest co robisz, ale w jaki sposób.

To wszystkie najważniejsze punkty jakie udało mi się znaleźć w tej książce. Jeśli jeszcze coś znajdę to chętnie się z Wami podzielę. Sayonara.

Dodaj komentarz

Przewiń do góry